Informace o nás

Naše sdružení bylo založeno Radkou Fišerovou a Veronikou Chroustovou.

Sdružení bylo registrováno Ministerstvem vnitra dne 22.6.2011

Předsedkyní a jednatelkou sdružení je Radka Fišerová

Úvodní slovo

Jako kronikářky města Blšany máme blízko k památkám a historii v našem okolí a není nám lhostejné jak památky chátrají. Rozhodly jsme se proto založit dne 22.6.2011 sdružení Sv. Václava, patrona české země. Názvem nás inspiroval patron, kníže a světec českých zemí Sv. Václav.

Našemu sdružení se podařilo získat do vlastnictví dlouho spustlou a chátrající Poutní kaply Sv. Anny s velkou věží v Čárce z roku 1858. Jako sdružení jsme získaly první část dotace na opravu propadlé střechy. Letošní rok byl také příznivý a podařilo se zajistit další finanční prostředky na opravu omítek, oken, podlah a výrobu dveří a mříží. Výše této dotace činí 180000,- korun.

Jednou z dalších památek v našem okolí, které jsme se rozhodly pomoci spoluprací s měste Blšany, je památka Sv. Václava. Jde o pozůstatek barokního kostelíka Sv. Václava, který připomíná rozměrný reliéf tohoto světce na základě podrobného průzkumu a shledané dobové obrazové dokumentace. Spoluprací ze strany starosty města Blšany pana Petra Bukáčka, který nechal vypracovat projekt, restaurátorský záměr a stavební povolení, bylo možné zažádat o dotaci na opravu této památky. Bohužel město a i naše sdružení bylo při získávání dotace neúspěšné. V červenci roku 2013 byla schválena Ústeckým krajem první dotace na opravy památky Sv. Václava a to ve výši 70% celkových nákladů.

Budeme se i nadále do budoucna snažit památky a historii v našem okolí zachraňovat.Vždyť se jedná o památky naší historie, které o nás vypovídají jací jsme, kde žijeme a jak se o ně staráme. Příkladem může být kaple Nejsvětější trojice v Liběšovicích, kde je zapotřebí rekonstrukce střechy a chátrající kostel v Siřemi.

Finanční prostředky získáváme formou sponzorských darů a pořádáním různých společenských a sportovních akcí. Chtěly bychom tímto poděkovat všem, kteří nás podporují.

Cíle sdružení Sv. Václava, patrona české země

Činností sdružení je především snaha a pomoc přispívat na obnovu a rekonstrukci historických památek jako je např.:

- oprava soch, fresek, kaplí, menších kostelíků

Získávání finančních prostředků je prostřednictvím darů a sbírek. Dále pak organizováním a pořádáním kulturních a společenských akcí, nejen pro děti, ale i dospělé. (zájezdy na divadelní představení, výstavy, výlety na kolech a jiné společenské akce)

První památkou, které se sdružení rozhodlo pomoct a rozpoutalo tak její opravu je kaple Sv. Václava u Blšan, která patří městu Blšany a dále zachránit Poutní kaply Sv. Anny s vysokou věží v Čárce, která je od 22.5.2012 ve vlastnictví našeho sdružení.

Pro veškeré další informace a dotazy nás neváhejte kontaktovat.